Jak to się zaczęło...

Nazywamy się Aga i Marta i jesteśmy założycielkami pierwszej w Polsce Biblioteki Ubrań. Życie w duchu slow life i sharing economy oraz zamiłowanie do mody, zabawy własnym stylem było impulsem do powstania Biblioteki Ubrań. Mieszkając razem, często pożyczałyśmy od siebie ubrania i tak z dwóch szaf zrobiła się jedna. Nie chciałyśmy kupować i obie szukałyśmy jakiejś alternatywy. Zakupy w sieciówkach uznałyśmy za marnowanie pieniędzy na powtarzalne, niskiej jakości ubrania, które i tak po sezonie będą już niemodne. Pojawiła się wtedy myśl: skoro my chciałybyśmy mieć dostęp do jednej, niekończącej się szafy, to inne kobiety również. Zauważyłyśmy, że pożyczanie jest fajne i można mieć zawsze coś nowego bez obowiązku kupowania. Tak stworzyłyśmy jedną, nieograniczoną, demokratyczną, wirtualną szafę, do której stale przybywają nowe części garderoby. Są one w ciągłym obiegu i cyrkulacji.

Za cel postawiłyśmy sobie przywrócenie zabawy w modzie w zgodzie ze środowiskiem i bez zbędnego gromadzenia ubrań w szafach. Świat i tak jest już pełen rzeczy, zatem potrzebny jest ktoś, kto by je porządkował. W ten sposób chcemy zainspirować innych i pokazać, że odpowiedzialność i moda mogą się równoważyć.

Kim jesteśmy?

Biblioteka Ubrań to niekończąca się, wirtualna szafa. Działa jak zwyczajna biblioteka, tylko zamiast książek w ciągłej cyrkulacji są różne części garderoby. Została stworzona z myślą o zabawie i eksperymentowaniu z modą, ale nie kosztem ograniczeń, środowiska i cennego miejsca w Twojej garderobie. Tym samym stanowi zrównoważoną alternatywę dla nadkonsumpcji.


W Bibliotece Ubrań doskonale rozumiemy potrzebę zmiany u każdej kobiety. Jest ona dla nas inspiracją do poszukiwania ubrań wyjątkowych i niepowtarzalnych, tzw. perełek z historią. Stawiamy na różnorodność, dzięki temu każda z Was może znaleźć coś dla siebie. Poczuć nieskrępowaną wolność i radość w poszukiwaniu własnego stylu, tworzeniu stylizacji, próbowaniu nowych fasonów i krojów. Oznacza to, że odświeżanie garderoby odbywa się w racjonalny sposób. Biblioteka Ubrań daje Ci możliwość posiadania ciągle czegoś nowego bez obowiązku kupowania. To nowa gałąź gospodarki, która nazywa się sharing economy. Wypożyczając ubrania, dołączasz do społeczności, która ceni sobie jakość, dbałość o środowisko i stawia użytkowanie ponad posiadanie oraz zbędne gromadzenie rzeczy w szafach. Dzięki sharing economy stworzenie szafy marzeń staje się nareszcie takie proste. Pożyczaj zamiast kupować!

Wierzymy w cykliczność

Dlatego działamy według zasady: rent, reuse, relove, returnWłączamy ubrania w ponowny obieg i nadajemy im drugie życie. Szczególnie, że w czasach szybkiej mody, cykl życia ubrania jest stale skracany, a moda staje się coraz bardziej przejściowa i tania. Kiedyś obowiązywały 2 sezony, obecnie mamy ich ponad aż 12! Oznacza to, że po 4 tygodniach ubranie staje się niemodne i prędzej czy później wyląduje na dnie naszej szafy lub na śmietniku.

W tym momencie zaczyna stanowić to ogromny problem, gdzie rocznie wyrzucanych jest kilka milionów ton tekstyliów. Oznacza to, że na świecie zostały wyprodukowane już takie ilości ubrań, że starczy nam ich na kilka kolejnych dekad! Po co więc kupować ubranie na jedną okazję lub gromadzić niepotrzebnie rzeczy w szafie, których wiemy, że i tak nie założymy, a były po prostu tanie lub przecenione? Jeśli znajdziesz coś podobnego w Bibliotece, możesz to po prostu wypożyczyć, założyć kilka razy, przetestować i oddać. A potem zdecydować się na świadomy zakup podobnej rzeczy. Same przeszłyśmy przez tą drogę i wiemy jak to jest ;)

Zrównoważony rozwój

W Bibliotece Ubrań również staramy się możliwie jak najmniej obciążać nasze środowisko, dlatego korzystamy z energooszczędnej pralki, a większość ubrań pierzemy w orzechach indyjskich i ekologicznym proszku do prania przygotowanym specjalnie dla nas przez Agę z Ekologiki. 


Dbamy również o to, aby każdy możliwy element został ponownie wykorzystany. Stąd prosimy was o odsyłanie ubrań w tym samym kartonie, w którym je otrzymałyście. Te, które nie będą się już nadawały do ponownego użytku, przekazujemy Papierowej Rewolucji. Oni dbają o to, aby oddana przez nas makulatura została poddana recyklingowi, a pieniądze ze skupu trafiły na cele charytatywne. 

Odwiedź nas osobiście

Chcesz nas poznać i przeglądnąć ubrania osobiście?

Przyjdź na ul. Legnicką 32 we Wrocławiu w nasze Dni Otwarte:

wtorek, czwartek i piątek w godz. 15:00-20:00


Masz pytania lub chcesz nawiązać współpracę, napisz do nas

 adres e-mail: hello@bibliotekaubran.pl 

BYŁO O NAS JUŻ GŁOŚNO GDZIENIEGDZIE.

TU POCZYTASZ WIĘCEJ.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Akceptuję